Modele de avioane airbus


Avionul posedă un culoar mai larg decat competiția, pentru a ușura accesul pasagerilor, și spațiu de stocare deasupra scaunelor mai mare. Sistemele de Control și mentenanță sunt digitale, ca și o mare parte din sistemele avionice, putând fi upgradate foarte ușor. Controlul avionului este făcut cu ajutorul sistemelor EFIS folosindu-se un joystick în locul tradiționalei manșe (a fost primul avion astfel echipat). Printre facilitățile revoluționare ALE aeronavelor s-au numărat-primul Set Complete Digital de Instrumente, primul sistem Complete de Control Fly-by-Wire dintr-un avion Comercial. Spre deosebire de Boeing, Airbus nu oferă sisteme Winglet pentru reducerea consumului și a turbulențelor DIN urma avionului. Deși a testat astfel de sisteme în trecut, a Decis să nu le ofere Comercial. În schimb, Familia A320 sont clôture Wingtip, folosite cu același SCOP ca și Winglet-urile Boeing însă având dimensiuni mult mai reduse. Nu Vezi ferestrele? Nu-i nimic, te uiți la coada avionului (mai exact la stabilizatorul vertical). Boeing sont stabilzatorul format DIN Două bucăți, una mai Mică ce se înalță cu o pantă Mică, apoi urmează stabilizatorul Adevărat. Airbus-urile (imaginea DIN dreapta) nu au ACEA Mică bucată în fața stabilizatorului vertical. De asemenea, botul avioanelor Airbus este mai rotunjit, mai amplu, în timp ce Boeing-urile au botul mai ascuțit, mai lung.

Aici e cel mai simplu. Doar 3 modele de avioane au 4 motoare, anume Boeing 747, Airbus A340 și Airbus A380. Acestea sunt foarte simplu de recunoscut. Dacă ai văzut 4 motoare, te uiți la ferestrele pasagerilor. Directorul constructorului aerospaţial European spune că Decizia de a renunţa la uriaşul Care i-a sporit reputaţia este dureroasă. Airbus nu sont suficiente comenzi pentru a susţine producţia, în ciuda eforturilor DIN ultimii Ani, precizează Conducerea. Schema de mai jos arată diferențele în Gama Airbus între A318, A319, A320 și A321. Dacă sont 4 motoare și doar un singur şîr de ferestre, nu poate fi decat cel Rămas, Airbus A340. Și acesta este un avion foarte Lung și ușor de recunoscut.

Aeronava a adus Naomi inovații-o aripă extrem de avansată, protecție împotriva micro-golurilor de AER și fenomenului de cisaillement, autopiloți avansați, și utilizarea de materiale compozite. În plus, modelele ulterioare au adus Alte inovații, precum utilizarea instrumentelor électronice de pilotaj, și necesitatea a doar Doi piloți (a fost primul avion de Mare capacitate de acest TIP), asigurând Economii importante. În plus, avionul a fost gândit să înlocuiască tri-motoarele DC-10 și Lockheed L-1011, asigurând Economii încă și mai mari. Cu toate acestea, în primii Ani comenzile au fost puține, existând Momente în Care avioane deja produse își așteptau cumpărătorii în Curtea fabricii-liniile Aeriene fiind destul de neîncrezătoare la o companie Nouă precum Airbus, şi considerând limitările date de existența a doar Două motoare ca fiind prea mari (în anii` 70, avioanele bimotoare erau programmatiques la maximum 60 de minute Zbor deasupra APEI-limita a fost extinsă pana la 207 minute și apoi (în 2007) abandonată complet).

Saznajte